Katar’dan Hamas iddialarına yanıt: Türkiye’nin de adı geçiyordu

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal (WSJ), Hamas’ın merkezini halihazırda bulunduğu Katar’dan başka bir ülkeye taşımayı değerlendirdiğini iddia etti. WSJ’nin iddiasında, Hamas’ın merkez olarak taşınmayı düşündüğü ülkeler arasında Umman ve Türkiye yer aldı.

Hamas’ın merkezini Türkiye’ye taşımayı düşündüğü iddialarının gündemde olduğu sırada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim’in, “böyle bir adım atacağını” düşünmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Önemli olan Hamas liderlerinin nerede olduğu değil, Gazze’deki durumdur. Bu söylediğiniz konuyla ilgili olarak Katar’daki konumlarının ne olacağı hususunda doğrusu bana böyle bir bilgi gelmedi. Fakat Katar Emiri Sayın Şeyh Temim’in, bu kardeşlerimizle ilgili, onların Katar’daki pozisyonunu yok farz edecek bir adımı atacağına dair bir şey duymadım. Böyle bir adım atacağını da düşünmüyorum. Onlara karşı olan samimiyeti, onlara karşı olan tavrı, her zaman ailenin bir ferdi gibidir. Bundan sonraki süreçte de yine onlara karşı bu tavrın değişeceğine asla ihtimal vermiyorum.”

Katar iddialara yanıt verdi

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan, İsmail Haniye başkanlığındaki Hamas Siyasi Bürosu’nun Doha’daki “mevcudiyeti” hakkında açıklama geldi.

Reuters’ta yer alan habere göre, Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mecit el-Ensari, Hamas’ın Gazze’deki savaşı sona erdirmeyi amaçlayan arabuluculuk çabalarına faydalı olduğu sürece Doha’da kalacağını söyledi.

“Doha’daki varlıkları, her zaman söylediğimiz gibi, bu arabuluculuk çabalarında yararlı ve olumlu olduğu sürece burada kalacaklar” ifadesinde bulunan Ensari, “Hamas’ın Doha’daki siyasi ofisinin varlığına son verilmesinin hiçbir gerekçesi olmadığını” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir